Zwycięzcy konkursów historycznych otrzymali nagrody
W Konsulacie Generalnym RP we Lwowie zostały wręczone nagrody zwycięzcom IV edycji Olimpiady Historii Polski „W drodze do Niepodległości” oraz konkursu „Patria Nostra”.
W Konsulacie Generalnym RP we Lwowie zostały wręczone nagrody zwycięzcom IV edycji Olimpiady Historii Polski „W drodze do Niepodległości” oraz konkursu „Patria Nostra”.
W Rawie Ruskiej w obwodzie lwowskim, tuż przy granicy z Polską, dawny klasztor ojców reformatów zostanie przebudowany w szereg rodzinnych domów dziecka oraz Centrum Ukraińsko-Polskiego Dialogu Kultur. Pierwszy etap prac remontowo-restauratorskich powinien być zakończony do końca tego roku.
Z okazji roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis internetowy składający się z unikatowych nagrań archiwalnych Polskiego Radia, wspomnień, wierszy w interpretacji wybitnych polskich aktorów, a także piosenek do tekstów poety.
16 stycznia 1991 roku św. Jan Paweł II wskrzesił łacińską hierarchię katolicką na terenach niepodległej Ukrainy.
Pierwszą nagrodę w zorganizowanym przez Ambasadę Rzeczpospolitej Polskiej w Kijowie konkursie „Reportaż Rodzinny im. Mirosława Rowickiego” otrzymał Ostap Hnat ze Lwowa. Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się w redakcji Kuriera Galicyjskiego. Konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz pogratulowała zwycięzcy jego pracy i… prababci.
Ukazała się druga część książki „Sekrety Lwowa” Jurija Smirnowa, lwowskiego przewodnika i dziennikarza Kuriera Galicyjskiego. Autor, jako Polak ze Lwowa, przybliża wiele znanych miejsc rodzinnego miasta oraz opowiada o jego wybitnych mieszkańcach.
Białorusini, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju z powodu prześladowań politycznych, mogą teraz otrzymać we Lwowie pomoc prawną, a nawet psychologiczną. Wszystko za sprawą nowo otwartego Białoruskiego Centrum Kryzysowego. Udziela ono porad w sprawach ubiegania się o zezwolenie na pobyt na Ukrainie i nadania statusu uchodźcy, pomaga w znalezieniu mieszkania, pracy czy lekarza rodzinnego.
We Lwowie 158. rocznica powstania styczniowego została uczczona na Górce Powstańczej Cmentarza Łyczakowskiego.
Odszedł Papcio Chmiel, a właściwie Henryk Jerzy Chmielewski. Zmarł w czwartek, 21 stycznia. Całe pokolenia Polaków wychowały się na jego serii komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”.
158. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego