Dzień Kultury Huculskiej we Lwowie

-a A+

Szum Czeremoszu i duch Czarnohory przywieźli ze sobą posłańcy z rejonu Werchowyna do Lwowa, ażeby w dniach 26-27 stycznia zaprezentować tu kulturę huculską.

Na zakończenie świąt bożonarodzeniowych członkowie lwowskiego Towarzystwa „Huculszczyzna” tradycyjnie gromadzą się na dorocznej sobotniej zabawie z udziałem Hucułów z różnych terenów Karpat. W niedzielne popołudnie Huculi przyszli na plac przed pomnikiem Tarasa Szewczenki, gdzie aż do wieczora potrwał „Dzień Kultury Huculskiej”. Imprezę rozpoczęto z defilady męskich watah kolędniczych i dźwięku trombit i rogów. Dookoła wszystko rozkwitło od barwistych strojów ludowych prawdziwych Hucułów, którzy śpiewali, tańczyli i sprzedawali swoje hafty, oryginalną odzież świąteczną, rzeźbione z drewna wyroby, puszyste koce – liżnyki, ser z połonin. A na zakończenie Teatr Huculski ze wsi Krasnoilla przedstawił fragment dramatu Józefa Korzeniowskiego „Karpaccy Górale” w tłumaczeniu na gwarę huculską.

Konstanty Czawaga
Fot. Konstanty Czawaga

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą

 

Projekt „Polska Platforma Medialna Ukraina” realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja

 

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

©2011-2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.