Obchody 50-lecia posługi sióstr Honoratek na Ukrainie

-a A+

Jubileuszową mszą św. w Bazylice Metropolitalnej we Lwowie pod przewodnictwem arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego rozpoczęto w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, 14 września, obchody 50-lecia posługi Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi na Ukrainie, popularnie nazywane zgromadzeniem sióstr Honoratek.

W koncelebrze mszę św. sprawował biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło. W uroczystości uczestniczyły zakonnice z Ukrainy, Polski, Łotwy i Niemiec oraz księża i wierni z parafii, w których mieszkają i pracują siostry Honoratki.

– To właśnie tutaj, w tej katedrze przed 50 laty o. Rafał Kiernicki, długoletni proboszcz tej świątyni, przygotował pięć kobiet do podjęcia życia zakonnego, które złożyły śluby zakonne – wspomniał w homilii arcybiskup Mokrzycki. – I tak powstała ukryta przez światem, ale działająca przed Bogiem wspólnota zakonna. Działo się to w trudnym czasie, gdy reżim komunistyczny niszczył wszystko co Boskie, kiedy trzeba było wiele odwagi, aby wytrwać w wierze. W takich właśnie okolicznościach Pan Bóg posłał siostry Honoratki. Dziękujemy za odwagę tych pierwszych sióstr, które stały się ewangelicznym zaczynem.

Metropolita lwowski dodał, że ta pierwsza wspólnota rozeszła się po archidiecezji lwowskiej, powstały klasztory we Lwowie, Hałuszczyńcach, Mościskach i w Jabłunicy. Sporo sióstr jest również w innych diecezjach.

– Dziękujemy dzisiaj Bogu za tę wspaniałą honoracką drogę, której początkiem jest ta katedra i miasto Lwów, a która biegnie przez całą Ukrainę – powiedział arcybiskup Mokrzycki.

W darze dla lwowskiej katedry Honoratki złożyły relikwię i obraz bł. Honorata Koźmińskiego, założyciela Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi. Została również poświęcona figura św. Michała Archanioła, patrona wikariatu na Ukrainie.

Przełożona generalna zgromadzenia matka Judyta Kowalska przypomniała, że 4 października minie 131. rocznica powołania Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi do posługi w Kościele. Zwracając się do sióstr, powiedziała:

– Dziękuję wam za każdy gest, za to wszystko, co widoczne dla oczu, ale przede wszystkim dziękuję wam za to, co widział tylko Pan Bóg, i niech On przez to będzie uwielbiony.

– To była uroczystość na szczeblu diecezjalnym, ponieważ tutaj zaczęłyśmy naszą działalność. Od dziś pragniemy rozpocząć rok jubileuszowy – powiedziała s. Renata Nuckowska, przełożona wikariatu. – Dzisiejszy dzień był dniem dziękczynienia Panu Bogu za naszą obecność na tej ziemi, za możliwość służenia w ukryciu Panu Bogu, niesienia wiary tam, gdzie nas Pan Bóg posyła jako ukryte apostołki. Kontynuacja tej uroczystości odbędzie się we wszystkich diecezjach, gdzie pracują nasze siostry. Następna uroczystość odbędzie się 10 listopada w Kijowie, w konkatedrze św. Aleksandra. Planujemy również obchody w innych diecezjach. Zakończenie obchodów będzie miało miejsce w sanktuarium Matki Bożej Berdyczowskiej we wrześniu 2020 roku.

S. Renata Nuckowska powiedziała, że w wikariacie ukraińskim, w którego skład wchodzi też Naddniestrze i Rosja, jest 80 sióstr. Powołania do zgromadzenia są z Ukrainy i z Naddniestrza. – Na tych terenach pracują siostry pochodzące tylko z tych ziem – zaznaczyła. – Obecnie nasze siostry pracują w szpitalach, w szkołach, przy parafiach i tam gdzie jest potrzeba, gdzie jest dzisiejszy człowiek, niesiemy wiarę, ewangelizujemy środowisko ludzi pracy. W Naddniestrzu siostry pracują w przedszkolu. W parafiach prowadzą katechezę. Prowadzą też kursy szycia. Jedna siostra pracuje w instytucji państwowej.

Konstanty Czawaga
Fot. Konstanty Czawaga

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą

 

Projekt „Polska Platforma Medialna Ukraina” realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja

 

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

©2011-2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.