Trwają prace przy rekonstrukcji fundamentu kościoła w Łanowicach

-a A+

We wsi Łanowice na Ukrainie trwają prace przy rekonstrukcji fundamentu kościoła zniszczonego przez władzę komunistyczną w 1980 roku.

Dobiega końca kolejny tydzień żmudnych prac. Zrównana z ziemią, poprzerastana korzeniami drzew i krzewów ceglano-kamienna podmurówka wymaga praktycznie całościowej rekonstrukcji. Ufamy, że niebawem zakończone zostaną prace murarskie, wnętrze fundamentu zostanie zabezpieczone przed porastaniem przez trawy i krzewy oraz utwardzone żwirem, aby przez kolejne lata przypominać o pięknej ponad 550-letniej historii łanowickiej parafii. Po zakończeniu tych prac odnowiona zostanie także dzwonnica, która w niemal nienaruszonym stanie zachowała się do dzisiejszych czasów. Z resztek cegieł i kamienia powstanie ściana, na której zawiśnie tablica opowiadająca historię tego miejsca. Zawiśnie tam także tablica ze spisem kapłanów posługujących w parafii aż do momentu zamknięcia kościoła.

Wszystkich miłośników kresów i historii zapraszamy do pomocy w tym przedsięwzięciu. Aby pomóc, wystarczy nawet symboliczna ofiara. Każda złotówka pomoże nam zmienić to miejsce w pomnik historii upamiętniający wysiłek tak wielu ludzi, którzy w czasie komunistycznych represji starali się zachować wiarę ojców mimo braku kapłanów i świątyń.

Nasze Konto:
Referat Misji Zagranicznych Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów
ul. PCK 33
41-409 Mysłowice-Krasowy
NRB: 53 1600 1055 1846 3129 0000 0003
IBAN: PL53 1600 1055 1846 3129 0000 0003
SWIFT / BIC: PPABPLPK
Z dopiskiem „Łanowice”

Łanowice to niewielka wioska położona w województwie lwowskim, niedaleko Sambora, około 60 km od przejścia granicznego w Krościeńku. 11. 09. 2004 r. kard. Marian Jaworski poświęcił tu pierwszą w Ukrainie Kalwarię Saletyńską, a pięć lat później abp Mieczysław Mokrzycki ustanowił tutejszy kościół Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej.

Żródło: Misjonarze Saletyni

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą

 

Projekt „Polska Platforma Medialna Ukraina” realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja

 

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

©2011-2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.