Świąteczna akcja Pomocy Polakom na Wschodzie

-a A+

Świąteczno-noworoczne dary przygotowane przez Kancelarie Prezydenta RP zostały przekazane Polakom na Ukrainie w ramach akcji „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Paczki, zawierające artykuły spożywcze, środki czystości, witaminy oraz maseczki ochronne, otrzymali chorzy i samotni seniorzy oraz wielodzietne polskie rodziny. We Lwowie całość koordynował Konsulat Generalny RP.

Przez ostatnie pięć lat w ramach akcji pomoc otrzymało tysiące Polaków mieszkających za wschodnią granicą. W tym roku pandemia przyniosła wiele trudności i ograniczeń, ale udało się dotrzeć z darami do Polaków na Ukrainie. To wsparcie oprócz faktycznej pomocy materialnej jest dla Rodaków symbolem solidarności i jedności.

- Jest nam bardzo miło, że Rodacy pamiętają o Polakach, którzy zostali poza granicami Rzeczpospolitej. My staramy się udzielać i swoją postawą dziękować za tę uwagę i pomoc przy kościele i przy organizacjach polskich we Lwowie. Także cieszymy się naprawdę i czujemy się docenieni i szczęśliwi z tego powodu, że mamy tę więź z Polakami z kraju – powiedział Dariusz Kompanowicz, Polak ze Lwowa.

Dla lwowskich Polaków pomoc i wparcie jest ważne, ale ważniejsza jest pamięć i więź z Polską.

- Serdecznie dziękuję Panu Prezydentowi i jego małżonce za ten honor i zaszczyt jaki mnie spotkał tu we Lwowie. To tak jakby żywe odwiedziny pana prezydenta najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polski, którego bardzo cenie jako prezydenta i jako człowieka – powiedziała Stanisława Nowosad, Polka ze Lwowa.

- Bardzo dziękuję Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie i jego żonie za prezenty i pamięć o Rodakach. Życzę wesołych świąt i szczęśliwego nowego roku dla wszystkich Rodaków i dla całej Polski – dodał Roman Babała.

- Dziękuję za życzenia. Za dary na Boże Narodzenie. Jest mi bardzo miło i przyjemnie. Życzę wszystkim wesołych świąt – powiedziała Julia Stachiw.

Przed Świętami do Polaków na Ukrainie trafiło w sumie ponad 15 ton darów. Przedstawiciele polskiej ambasady i konsulowie zawieźli je do najbardziej potrzebujących w okręgach lwowskim, winnickim, łuckim i kijowskim.

Akcja odbywa się pod patronatem Pary Prezydenckiej we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych przy wsparciu Rodaków z różnych krajów i darczyńców z Polski.

Eugeniusz Sało
Fot. Andrzej Borysewicz

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą

 

Projekt „Polska Platforma Medialna Ukraina” realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja

 

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

©2011-2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.