Dach dawnego klasztoru kapucynów w Olesku wyremontowany

-a A+

W miejscowości Olesko w obwodzie lwowskim został wyremontowany dach dawnego klasztoru kapucynów. Część dachu zawaliła się w styczniu ubiegłego roku podczas wichury. Ukraińskie Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej przeznaczyło na remont ponad 19 milionów hrywien (odpowiednio około 2,5 miliona złotych).

Zbudowany w XVIII wieku u podnóża zamku w Olesku klasztor jest zabytkiem klasy państwowej. W pomieszczeniach dawnego kościoła znajduje się magazyn Lwowskiej Galerii Sztuki, w którym złożone są eksponaty muzealne.

- Udało się nam wyremontować zrujnowane fragmenty dachu klasztoru. Niezwykłe zbiory jednego z najpopularniejszych zamków na Ukrainie są już bezpieczne – poinformował w mediach społecznościowych ukraiński minister kultury i polityki informacyjnej Ołeksandr Tkaczenko.

Minister dodał, że w ten sposób rozpoczęła się realizacja ogłoszonego przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego programu "Renowacja na Wielką Skalę”, w ramach którego mają być odrestaurowane najcenniejsze zabytki na Ukrainie.

KG

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą

 

Projekt „Polska Platforma Medialna Ukraina” realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja

 

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

©2011-2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.