„Kumpel ze Lwowa”

-a A+

Lwowski Kabaret Artystyczny „Czwarta Rano” zaprasza na program pod tytułem „Kumpel ze Lwowa”, który odbędzie się 12 maja o godz. 19:00 w sali Lwowskiego Akademickiego Obwodowego Teatru Lalek (plac Daniela Halickiego 1). Wstęp wolny.

Lwowski Kabaret Artystyczny „Czwarta Rano” powstał z inspiracji, Marka Zarkhina, przedsiębiorcy, kreatora wydarzeń kulturalnych i animatora turystyki, właściciela korporacji „Kumpel Group”. To on właśnie wyprodukował premierę pierwszego programu pod tytułem „Kumpel ze Lwowa” na scenie restauracji „U Baczewskich”.

Kabaret tworzą artyści polscy i ukraińscy. Scenarzystą, autorem tekstów i reżyserem jest Sławomir Gowin z Warszawy. Również z Warszawy przyjeżdżał zmarły niedawno kierownik muzyczny pierwszego programu, Eugeniusz Majchrzak, wybitny akompaniator, kompozytor i aranżer, który współpracował m.in. z Anną German i Czesławem Niemenem. Muzykę tworzyli ponadto Stanisław Wielanek i Maciej Wróblewski, korzystano też z kompozycji ukraińskich m.in W.Iwasiuka.Wśród wykonawców znaleźli się aktorzy – Marta Kułaj, Ołesia Gałhanowa, Dmytro Karsznewycz, Anna Bratsuk, wokalistka Tetiana Dżhumak oraz Wiktor Lafarowicz, Paweł Tur, Dmytro Chwostenko. Zespół muzyczny współtworzyli lwowscy filharmonicy Andrij Soroka, Andrij Jaszczuk i Taras Jacyszyn. Przedstawienia grano w dwóch wersjach językowych - po polsku, a także częściowo po ukraińsku. Przekładu dokonał i wspierał artystów w opanowaniu polskiego tekstu, tłumacz i dziennikarz Andrij Karpinski.

Przedsięwzięciu od początku kibicuje i pomaga znakomity aktor i pedagog, profesor Bohdan Kozak, który zachęca młodzież z wydziału teatralnego Uniwersytetu do pracy w tym gatunku sztuki.

W najbliższym przedstawieniu 12 maja na scenie Teatru Lalek we Lwowie obok Dmytra Karsznewycza i Wiktora Lafarowicza wystąpią Oksana Szulba i Natalia Kuchar. Stroną muzyczną zajmuje się Grigorij Skałozubow.Projekt ma na celu nawiązanie do bogatych tradycji lwowskiej kultury tworzonej do 1939 przez artystów żydowskich, polskich i ukraińskich na licznych scenach kabaretowych działających we Lwowie od początku XX wieku, a także na antenie lwowskiego radia w okresie przedwojennym.

Kabaret artystyczny ma charakter literacki, niekiedy refleksyjny, wykorzystuje rozmaite inspiracje i sięga po tematy, które nie zawsze kojarzą się z popularną rozrywką. Jego adresatem jest publiczność pragnąca się zarówno uśmiechnąć, jak też zamyślić się i uronić sentymentalną łzę. Koncepcja się powiodła, dotychczasowe występy z równym wzruszeniem i zainteresowaniem oglądali Lwowianie i polscy turyści, tym bardziej, że program „Kumpel ze Lwowa” osnuty jest wokół zabawnych perypetii Polaka Stacha i Ukraińca Dmytra, których doświadczają właśnie we Lwowie.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą

 

Projekt „Polska Platforma Medialna Ukraina” realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja

 

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

©2011-2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.