Nie żyje Papcio Chmiel

-a A+

Odszedł Papcio Chmiel, a właściwie Henryk Jerzy Chmielewski. Zmarł w czwartek, 21 stycznia. Całe pokolenia Polaków wychowały się na jego serii komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”.

Cytaty z legendarnych komiksów Henryka Jerzego Chmielewskiego były tak samo często używane w Polsce, jak cytaty z „Pana Tadeusza” czy filmów Jerzego Barei. Kolejne księgi serii „Tytus, Romek i A’Tomek” ukazywały się w kilku nakładach w czasach PRL i w wolnej Polsce. Nie można mówić o historii polskiej kultury masowej bez wymieniania tego nazwiska.

Henryk Jerzy Chmielewski brał udział w powstaniu warszawskim. Za swoją twórczość został uhonorowany Orderem Uśmiechu. W 2019 roku otrzymał od Andrzeja Dudy Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Zmarł w wieku 97 lat.

Wojciech Jankowski

Zdjęcie: Dawid Skoblewski, CC BY 2.5 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.5>, WikimediaCommons

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą

 

Projekt „Polska Platforma Medialna Ukraina” realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja

 

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

©2011-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.